Czwartek, 12 września 2024 ENGLISH VERSION PSJ
 Szukaj
"Powinniśmy postawić się na miejscu podmiotu, który próbuje odnaleźć drogę swojego życia na tym świecie , a przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że to otoczenie pod którego jest wpływem i do którego się dostosowuje, stanowi jego Świat, a nie obiektywny Świat nauki."

W.I. Thomas
i
F. Znaniecki


 
SCOPUS
 
SCImago Journal & Country Rank

 
 
Konkurs na najlepsze zdjęcie socjologiczne roku
Edycja II, 2011
 

 Rozstrzygnięcie konkursu

Drodzy Czytelnicy,

z przyjemnością informujemy, że zakończyła się druga edycja konkursu fotograficznego Przeglądu Socjologii Jakościowej.
Jury, składające się z członków Redakcji PSJ pod przewodnictwem Waldemara Dymarczyka, dokonało niełatwego wyboru zwycięskiego eseju fotograficznego, spośród wielu interesujących prac nadesłanych w tym roku na konkurs.
Doceniając humanistyczne walory dzieła oraz to, że dotyka ono istotnych kwestii społecznych postanowiono przyznać główną nagrodę panu dr Marianowi Chojnackiemu, łódzkiemu socjologowi i fotografowi- amatorowi, za cykl pt. „Nagle zerwane więzi.”
W uzasadnieniu werdyktu członkowie Komisji zwracali uwagę na następujące zalety eseju:

"Niezwykle dobrze oddany nastrój opuszczonego gospodarstwa, nastrój opuszczonego domostwa. Oglądając same zdjęcia (przed komentarzem) nie wiemy, dlaczego jest ono opuszczone, ale coś czujemy, coś mocnego i smutnego. Opuszczenie i samotność na pustkowiu. Kalendarz zatrzymany na 23.12, puste łóżko, ale tak jakby ktoś na nim przed chwilą spał. Ruiny budynków gospodarczych wokół domu... , do połowy zaorana ziemia. I ta wyschnięta nawłoć, jakby zapowiedź śmierci, świadek corocznego odchodzenia i przychodzenia życia... Ale tego życia nie widać w tym gospodarstwie. Lekarstwa zaświadczające o chorobie... Usychające kwiaty. Pusta droga. Jakby wszystko umarło. Gdzie jest gospodarz? Niby wszystko zamknięte na kłódkę, ale otwarte, upadek możliwy do zaświadczenia przez obcych. Tylko oni mogą dać mu świadectwo. To, co czuje widz, to przerażający smutek i żal.... Poruszający esej. Jest dobrze skonstruowany, jakość zdjęć nie najwyższa, ale może dlatego jest poruszający."

"Co cechuje dobry esej fotograficzny? Otóż między innymi to, że obraz współgra z tekstem. Obraz jest ubogacony przez tekst. Ale ważne jest, by nawet bez owych dopowiedzeń obraz przemawiał, był spójną narracją na określony temat, wzbudzał emocje i refleksje. Tak jest w tym przypadku. Oglądając fotografie każdy bez trudu skonstruuje własną opowieść i prawdopodobnie kolejne opowieści nie będą się znacząco różnić. Tekst osadza obrazy w konkretnym czasie i przestrzeni. Dodaje treści i znaczeń, nic nie ujmując samym fotografiom."

Uznanie w oczach Jury zyskała również praca pt. "Niedom" autorstwa pani dr Magdaleny Łukasiuk z Uniwersytetu Warszawskiego i pana dr Marcina Jewdokimowa z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Esej ten, to cykl zdjęć, których przedmiotem jest fenomen doświadczania nowej formy zamieszkiwania, która jest wynikiem coraz powszechniejszych w ponowoczesnym świecie migracji.
Za wspomniany fotoesej Autorzy zostali uhonorowani wyróżnieniem.
Gratulujemy Laureatom, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w drugiej edycji konkursu fotograficznego PSJ. Zapraszamy również Państwa do uczestnictwa w kolejnych edycjach.

W imieniu Jury, Waldemar Dymarczyk

 

 Wyróżniona praca

Marian Chojnacki, Fotoesej "Nagle zerwane więzi"
 

 Nagrody

Zwycięzca konkursu oraz wyróżnieni autorzy otrzymali dyplomy oraz książki Roberta Prusa
 

 Organizator

QSR – Edycja Polska
Przegląd Socjologii Jakościowej
 

 Patronat

Sekcja Socjologii Jakościowej i Symbolicznego Interakcjonizmu PTS
 

 Informacje o konkursie

Udział w konkursie: Konkurs na najlepsze zdjęcie socjologiczne roku
Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: psj.konkurs@gmail.com

Oświadczenie
Online Editor

© Przegląd Socjologii Jakościowej 2005 - 2023
ISSN 1733-8069, e-ISSN 1733-8069