Czwartek, 12 września 2024 ENGLISH VERSION PSJ
 Szukaj
"Powinniśmy postawić się na miejscu podmiotu, który próbuje odnaleźć drogę swojego życia na tym świecie , a przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że to otoczenie pod którego jest wpływem i do którego się dostosowuje, stanowi jego Świat, a nie obiektywny Świat nauki."

W.I. Thomas
i
F. Znaniecki


 
SCOPUS
 
SCImago Journal & Country Rank

 
 
Scena i kulisy i maski. W poszukiwaniu tożsamości "
 

 Rozstrzygnięcie konkursu

Drodzy Czytelnicy,
 
Drodzy Czytelnicy i Sympatycy Przeglądu Socjologii Jakościowej, Miłośnicy Fotografii
 
w IX edycji Konkursu rywalizowało wiele intersujących prac. W zasadzie termin rywalizacja, chociaż to konkurs, nie jest tu na miejscu. Otrzymaliśmy bowiem wiele esejów, których Autorzy bardzo indywidualnie i twórczo podeszli do Goffmanowskich kategorii; "scena" i "kulisy". Trudno więc wskazać jedyne i rozstrzygające kryterium oceny. Pozostały więc równie indywidualne nastawienia, przywiązanie do określonych estetyk i form narracji oraz podobnie jednostkowe doświadczenia badawcze i próby "wczuwania się" w sytuacje, będące udziałem Autorów esejów.
 
Jury Konkursu postanowiło przyznać główną nagrodę Panu Rafałowi Cekierze za esej "Boże Ciało w Ołomuńcu – czyli antrakt w laickiej scenografii". Jak zauważył jeden z recenzentów: "To jest dramatyczne rozejście się światów. Nawet nie tylko sacrum i profanum, ile rozminięcie się sposobów bycia w przestrzeni publicznej. A jednocześnie jest to teatr, w którym aktorzy biorą udział nie dla poklasku, a i mimowolni widzowie nie przyszli tu dla spektaklu. Jednak na swój sposób w nim uczestniczą. (…) Niepokojący jest ten teatr. Nie ma tu bowiem współobecności. Jest współ-nieobecność".
 
Postanowiliśmy również przyznać dwa wyróżnienia: Pan Marek Orszewski w krótkim eseju pt. "Jak fałszywe zdjęcia ślubne stały się lukratywnym biznesem w Europie", pokazał teatrum doskonale wyreżyserowanych i zupełnie nieprawdziwych emocji i zachowań. Natomiast na zdjęciach wykonanych przez Pana Dariusza Madzińskiego i zebranych w esej pt. "Człowiek", rozgrywa się monodram, do którego dopuszczony jest jeden zaufany widz. Został zaproszony po to, by być świadkiem teatru, w którym istnieją jedynie kulisy.
 
Gratulujemy Laureatom, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w dziewiątej edycji konkursu fotograficznego Przeglądu Socjologii Jakościowej. Zapraszamy również do uczestnictwa w kolejnej, jubileuszowej edycji.
 
W imieniu Jury, Waldemar Dymarczyk

 

 Organizator

Przegląd Socjologii Jakościowej
 

 Patronat

Sekcja Socjologii Jakościowej i Symbolicznego Interakcjonizmu PTS
 

 Informacje o konkursie

Udział w konkursie: Konkurs na najlepsze zdjęcie socjologiczne roku
Wszelkie zapytania prosimy kierować na adres: psj.konkurs@gmail.com

Oświadczenie
Online Editor

© Przegląd Socjologii Jakościowej 2005 - 2023
ISSN 1733-8069, e-ISSN 1733-8069